1. Ana Sayfa
 2. Kitap Yorumlama
 3. “Joseph’in Yakarışı” Kitabını Değerlendiriyoruz

“Joseph’in Yakarışı” Kitabını Değerlendiriyoruz

featured


Yazar Yunus Koşar’ın “Joseph’in Yakarışı” kitabını okuyan öğrencilerimizle değerlendiriyoruz. Kitap hakkında yorumlarınızı sadece “Beğendim, Güzel bir kitaptı, Beğenmedim.” şeklinde değil, ayrıntılı olarak yazmanızı istiyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (59)

Popüler Yorumlar
 1. 9 ay önce

  Yani aslında o kadar da kötü değil, çünkü Çanakkale savaşını başka bir gözle anlatıyor. Biraz da kitabın gidişatı sıkıcı ya da yazıları büyük olan kitaplar daha iyi oluyor bence

 2. 10 ay önce

  Kitap güzeldi akıcıydı , duygusaldı , öğüt veriyordu . Tarih kitaplarına zaten ayrı bir ilgim var hem dinlemek olsun hem de okuma anlamında tarih kitaplarını severim .Başlık yerine bazı kişilerin sözlerinin konulması bana mantıklı geldi o sözlerde bence bize o gün ki zorlu şartların o gün ki Türkiye’nin savaşı kazanıp ülkesini huzurlu ve mutlu bir yarınlara taşımak istediğini anladım . Kitabı yazan Yunus Koşar beyfendiye ve bize kitabı aldıran değerli öğretmenim Erkin Saçar ‘ a teşekkür ediyorum.

Yapılan Yorumlar
 1. 10 ay önce

  Okuduğum en güzel kitaplardandı. Ben tarih kitabı sevmem ama bu kitapta gerçekten Çanakkale Savaşı’ndan güzel olaylar anlatılıyor. Çok beğendim

  • 10 ay önce

   Okumadan önce önyargılıydım ama gerçekten çok güzel bir kitap ben tarih kitaplarını sevmem bu kitabı çok beğendim Çanakkale savaşından güzel olaylar anlatıyor

 2. 10 ay önce

  Kitap genel olarak güzeldi.

 3. 10 ay önce

  Kitap güzel ve değişik bir kitap kitabı okurken hem çok sevdim çanakkale olaylarını anlatıyor hemde şaşırdım biraz çünkü Joseph bir ingiliz askeri onun gözünden anlatılmış olaylar Joseph türklerle savaş sırasında ölüyor ama ruhu savaşta kalıyor kimse onun ruhunu göremiyor Joseph’de kimseye yardım edemiyor savaş boyunca ordan oraya gidiyor türk askerlerinin içine giriyor onları merak ediyor gözlemliyor tanıyor ne kadar merhametli yardım sever ve vatanları uğruna canları pahasına savaştıklarını biliyordu artık sonra Joseph Allah’a dua ediyor ona doğru yolu gösterdiği için JOSEPH’İN YAKARIŞI kitap güzeldi

 4. BU KİTAP BENİM OKUDUĞUM 4 KİTAP ARASINDAN ENGÜZELİYDİ VE BEN KİTABI ÇOK BEĞENDİM BEĞENMEMİN SEBEBİ İSE KURTULUŞ SAVAŞI İLE İLGİLİ OLMASI VE TARİH İ
  LE İLGİLİ OLMASI

 5. 10 ay önce

  BENİM BU OKUDUĞUM 4 KİTAP ARASINDAN BEN EN ÇOK BU KİTABI BEĞENDİM BEĞENMEMİN SEBEBİ İSE KURTULUŞ SAVAŞI İLE İLGİLİ OLMASI VE TARİH İLE İLGİLİ OLMASI .

  • 10 ay önce

   Bence kitap gerçekten muhteşemdi aralarında en sevdiğim ve severek okuduğum bu kitap oldu . Gerçekten bizim tarihimiz cesur ve güçlü bir milletmiş .

 6. 10 ay önce

  .Bu kitap okuduğum üçüncü kitaptı şu anlık en sevdiğim kitap buydu ,ben bu kitabı sonlara bırakıyordum çünkü çok sevmiyeceğimi düşündüm ama okuduktan sonra keşke hemen okusaydım dedim kısacası kitabı çok sevdim.

 7. 10 ay önce

  Tarih kitaplarına karşı genellikle olumsuz bir ön yargım vardı. Fakat bu kitabı okuduktan sonra yanıldığımı anladım çünkü kitap gerçekten okumaya değer. Kısacası gerek anlatım biçimiyle gerekse ele alınan konu ile harika bir kitaptı.

 8. 10 ay önce

  Kitap mükemmel ötesi aldığım kitapların arasında en beğendiğim bu oldu.
  Tarih kitaplarının sıkıcı ve pek akıcı olmadığını düşünüyordum ama bu kitabı okuyana kadar. Gerçekten yazarın ellerine sağlık çok iyi olmuş baya beğendim.

 9. 10 ay önce

  Gerçekten güzel bir kitap . Bence ingiliz gözünden bakılması farklı bir ayrıcalık olmuş. Bu da insani meraklandırıyor tabi . Ayni zamanda İngilizlerin ne kadar acımasız olduğunu ve Türk askerinin ne kadar sevgi dolu olduğunu görüyoruz. Ne kadar çok vatanlarını sevdiğini görüyoruz. Josephte sahilde çıktığı gibi ölen ve ruhuyla savaşı izleyen bir asker. Kisaca kitap akıcı ve bu tür kitaplar genellikle insani sıkar ama bu kitabın yeri ayri , bu kitabi çok sevdim.

 10. Elif nur Aydın
  10 ay önce

  Kitap genel olarak güzeldi kitapta Çanakkale olayını anlatıyordu Joseph `in İngiliz bir asker olarak olayları anlatması güzeldi kitap bayağı güzel Bi kitaptı çok beğendim tarih ile ilgiliydi kısacası kitabı beğendim

 11. 10 ay önce

  Kitap bence gayet net ve anlaşılır bir dille yazılmıştır çünkü Joseph burada insanlık duygusu üzerine hem empati duygusuyla hem de vatansever bir duygusuyla zorlu ortam içerisinde güçlü olup tek başına mücadele vererek yaptığı gayret ve çabasıyla mutlaka ön plana çıkmıştır.Burada önemli olan vefa duygusuyla hareket edebilmektir.

 12. 10 ay önce

  Kitapta biraz umut duygusu barınıyor.Beni okurken sürükledi, ön yargılı davranmıştım.Kitapta beni çok şaşırtan yerler vardı mesela Joseph’ın ölmesine rağmen hala ruhunun şavaşta olmasıydı. Joseph’ın çaresiz kalması ve sonunda Türk askerinin yanına gitmesi onları tanıması ve toprakları uğruna kan dökmelerini, ona kol kanat germelerini ve temiz kalplerini gördükten sonra doğru yolu bulmuş, Allah’a dua etmeye başlamıştı. Yakınlarıma tavsiye edebileceğim kitaplardan. Beğendim, başarılıydı :)

 13. 10 ay önce

  Kitapta biraz umut duygusu barınıyor. Beni okurken sürükledi. Tarih kitabına benzer olduğu için ön yargılı davranmıştım ancak beni çok şaşırtan yerler vardı mesela Joseph’ın ölmesine rağmen hala ruhunun savaşta olmasıydı. Joseph’ın çaresiz kalması ve sonunda Türk askerinin yanına gitmesi onları tanıması ve toprakları uğruna kan dökmelerini, ona kol kanat germeleri ve temiz kalplerini gördükten sonra doğru yolu bulmuş olması. Daha sonra Allah’a dua etmeye başlamış olması. Yakınlarıma tavsiye edebileceğim bir kitaplardan. Beğendim, başarılıydı. TEŞEKKÜRLER.

 14. 10 ay önce

  Okumanın ve hayal kurmanın önemini anlatan bir kitaptı. Bir çok bireyin sadece bir amacı vardı “Okumak”. Abdullah ve Mehmet zor zamanlardan geçiyor çünkü babalarını kaybetmişlerdi. Sait okumayı becermişti sadece. Okuyup mesleğini eline aldıktan sonra Sait köyüne atanıyor. Ve yaşayamadığı bir takım şeyleri diğer çocuklara yaşatmaya gidiyordu Sait Öğretmen. Diğer arkadaşlarının yarım kalan heyecanlarını yaşatmıştı bile. *Okul, hayata hazırlanış değil, hayatın kendisidir* ( F. CAHTELAIN)
  *** Okuldaki eğitim, hayatınızı idame ettirmenizi sağlar. Kendinizi eğitmeniz ise, size bir servet kazandırır.
  ( JİM ROHN)
  *** Vücut için cimnastik neyse, akıma da okuma odur.
  ( JOSEPH ADDISON?

 15. 10 ay önce

  Kitabı gerçekten çok sevdim. Olaylara bir İngiliz gözünden bakılması ve empati duygusu kitabın en sevdiğim yanı oldu.Tarihte yaşanmış ve bizim için önemli olan Çanakkale Savaşı’nın konu edilmesi kitaba daha çok anlam kazandırmış.Sonu ise beklenmedik bir şekilde Joseph’in ruhuyla bedeninin bütünleşmesi ve Müslüman olması da kitaba sıradışılık kazandırmış.

 16. 10 ay önce

  Kitapta biraz umut duygusu barınıyor. Beni okurken sürükledi. Tarih kitabına benzer olduğu için ön yargılı davranmıştım ancak beni çok şaşırtan yerler vardı mesela Joseph’ın ölmesine rağmen hala ruhunun savaşta olmasıydı. Joseph’ın çaresiz kalması ve sonunda Türk askerinin yanına gitmesi onları tanıması ve toprakları uğruna kan dökmelerini, ona kol kanat germeleri ve temiz kalplerini gördükten sonra doğru yolu bulmuş olması. Daha sonra Allah’a dua etmeye başlamış olması. Yakınlarıma tavsiye edebileceğim bir kitaplardan. Beğendim, başarılıydı. TEŞEKKÜRLER.

 17. hasan gümüş
  10 ay önce

  Çanakkale savaşını anlatan tarihi sevmeyenlere sevdiren e bu tür kitaplar genellikle insani sıkar ama bu kitap diğerlerinden farklı olayları İngilizlerin gözünden anlatması da insanların merakını çekiyor kitap bence 4 kitaptan en iyi kitaptı tekrar teşekkür ediyorum Erkin öğretmenime

 18. 10 ay önce

  Kitap değişik ve güzeldi beğendim tarih kitaplarına herzaman merakım olmuştur bu kitapta merakı tatmin etti.

 19. 10 ay önce

  Bence çok güzel tarih kitaplarını severim Savaş Sanatları kitabından bile daha çok sevdim Çanakkale savaşını güzel anlatan bir kitaptır

 20. 10 ay önce

  Bence kitap gerçekten muhteşemdi aralarında en sevdiğim ve severek okuduğum bu kitap oldu . Gerçekten bizim tarihimiz cesur ve güçlü bir milletmiş . Üç bin kişiye karşı yetmiş kişi gerçekten olanaksız gibi gözüküyor fakat bizim tarihimiz inançları ve cesaretleri sayesinde bunun da üstünden gelmişler.

 21. 10 ay önce

  Kitap çok güzel ve sürükleyiciydi.

 22. 10 ay önce

  Kitap güzeldi.Tarih kitaplarını sevmeme rağmen bu kitap güzeldi

 23. 10 ay önce

  Kitap güzeldi.Tarih kitaplarını sevmeme rağmen bu kitap güzeldi.

 24. 10 ay önce

  Okuduğum tarih kitaplarının çoğu Çanakkale savaşını bizim gözümüzden anlatmayı tercih etmiş fakat bu kitap karşı tarafında birer insan olduğunu ve onların da geride bıraktıkları bir aileleri olduğunu gösterdi. Böylece hem empati yapmış olduk hemde o zorlu dönemlerde askerlemizin ne kadar yardımsever olduğunu gördük. En sonda joseph dua ettikten sonra hayata geri dönmesi çok güzeldi. Kısacası sevdim.

 25. 10 ay önce

  Genellikle tarih kitapları okurum ama bu kitap okuduğum tüm kitaplardan daha güzeldi ve çok beğendim

 26. 10 ay önce

  Çanakkale’de geçen bir askerin hikayesi.Çok duygusal bir kitaptı.Ben beğendim.

 27. 10 ay önce

  Kitap çanakkaleyi anlatan güzel bir kitaptı,ben kitabı beğendim.

 28. 10 ay önce

  Kitap tarihle ilgili bir kitap tarih kitaplarını çok sevmem ve birazcık sıkıcı gelir.Ama bu kitap o kadar sıkıcı değildi ve biraz zevkliydi beğendim

 29. Onur Yıldız
  10 ay önce

  Çanakkale Savaşını her iki taraftan da anlatan tarafsız bazen duygusal öğretici ve akıcı bir kitap ayrıca kalın yazılarla yazan sözler de çok anlamlı genel mana da güzel bir kitap

 30. 10 ay önce

  Çanakkale Savaşı’nı çok güzel anlatmış. Ben içlerinde en çok bu kitabı merak ettmiştim. Gerçekten okumayı sevdiren ve tarihimiz ile ilgili bize önemli bilgiler veren çok güzel bir kitap olmuş. Şanlı tarihimizi düşman gözünden bakmakta çok güzel oldu. Hayatımda okuduğum en anlamlı kitaplardan biri oldu.

 31. 10 ay önce

  Tarih kitaplarını çok sevmem ama bu kitap güzeldi içinde Çanakkale Savaşı’ndan olaylar anlatılıyordu.Kitabı sevdim.

 32. 10 ay önce

  ben Furkan Dönmez bu kitap okuduğum en iyi kitaplardan biriydi ben kitabı çok begendim ve herkeze tavsiye ederim .

 33. 10 ay önce

  Kitabı ilk başta anlamamıştım sonradan farkettim ki kitap kitap tarihi anlatıyor ve bunu bir İngiliz askeri anlatıyor kitabın güzel olan yanıda bir İngiliz askerinin Türklerin iyi yönelerini anlatması.

 34. 10 ay önce

  Kitabın kapağından kitabı beğenmeyeceğimi düşündüm ve tarih kitaplarını çok fazla sevmezdim zaten ama bu kitabı beğendim Çanakkale Savaşı’ndan olaylar anlatılıyor Joseph’in son bölümde Allah’a dua edişi ve hayata tekrar geri dönmesi çok güzeldi, kitabı beğenmeyeceğimi düşünmüştüm ama Joseph’in Yakarışı kitabını çok sevdim.

 35. 10 ay önce

  Tarih kitaplarını zaten severim ve bu kitabın bir türk askerinin gözünden değil de karşı cephedeki bir askerin gözünden anlatılması onların yaşadıklarına da değinilmesi ,onların ailelerinden de bahsedilmesi güzeldi.Ayrıca kitapta İngilizler Türkler için söyledikleri sözlerin yer alması gurur vericiydi. Kitap akıcıydı . ilk sayfadan itibaren okuyucuyu hiç sıkmıyor.

 36. 10 ay önce

  Kitap çok güzeldi başladığmdan beri hiç bırakmayacağım bir kiyaptı diğerlerinden çok farklıydı .Gözlerimi kapatınca sanki ordaydım

 37. 10 ay önce

  Kitap çok güzeldi.Tarih kitapları okumayı çok sevmiyorum . Ama bu kitap çok güzel ve sarıyor.kapagindan dolayı ön yargılıydım.onun için en sona bıraktım ama en sevdiğim kitap oldu.

 38. 10 ay önce

  Okuduğum kitaplardan 2.beğendiğim oldu aslında benim tarih ile aram pek fazla yoktur ama yine ona rağmen beğendim

 39. 10 ay önce

  Tarih kitaplarını severim. Özellikle Kurtuluk savaşları kitapları. Okuduğum en iyi kitaptı, net. Her şeyi açıklamış. sürükleyiciydi ve güzeldi.

 40. Hüseyin Arda Güven
  10 ay önce

  Bu kitap 4 kitap arasındaki en iyi 2. kitaptı çok güzel okurken sanki kendim savaşın içindeydim.

 41. 10 ay önce

  Bence kitap çok güzeldi. Hem de bir başkasının gözünden bakmak çok değişik. Çanakkale Savaşı’ndan şeyler anlatılıyor gayet güzel.

 42. 10 ay önce

  Bu kitap SAİT kitabından sonra en sevdiğim kitaptı.

 43. 10 ay önce

  Öğretmenim tüm samimiyetimle söylüyorum şu ana kadar okuduğum en güzel kitap,sanki okurken bende oraday mışım gibi hissettim.Özetle kitabın konusu Çanakkale Savaşı’nda İngilizler tarafında savaşıp ölen bir askerin ruhunun etrafta gezinerek geçmişe ve ya şimdiki ana gezinti yapması ve sonunda Müslüman olması ama kitabı yorumlayacak isem şöyle anlatayım.Bence kitap basit görünse de çok derin bir kitap kitabın derinliği çok hoş ve güzel şekilde verilmiş.Benim en çok etkilendiğim kısımlar Komutan Guad’ın asılacağı haberini alması o zaman asılacak kişi İngiliz olmasına rağmen duygulandım çünkü bu kararı veren babasıydı ve fetih ve savaş sarhoşluğu ile oğlunun bile asılması umurunda değil o sadece savaş ve bir yerleri fetih etmek istiyor ama belkide ilk göz ağrı olan oğlunun ölmesini istiyor burası çok duygulandırıcıy dı, diğer bir kısım ise siyahi hamile kadınların gözünün korkutulup köle yaptırılmaya zorlandırılmasıydı.Çünkü orada dediği gibi en iyi köle korkmuş köledir,o yüzden beyaz insanlar siyahi hamile kadınları alıp aralarından doğuma en yakın olanı seçip bir ağaca bağlayıp ağacı gerip kadının ve bebeğinin kanlar içinde parçalanmasını anlatıyor ben bile nedense kendimden utandım bu kitap bana bu hissi verdi etkilendiğim diğer bir kısım da bu.Diğer bir kısım ise Türk askerlerinin öleceklerini anladıkları için teyemmüm abdesti alıyorlar bir Türk olarak ve Müslüman olarak gurur duydum çünkü abdestli ölen ölüm acısı çekmez çünkü İmanlı olmanın birinci kuralı içide dışıda temiz olmaktır her zaman coğrafya kaderdir lafını Türkiye’nin ekonimisini kötülemek için diğer ülkelerde her şey çok ucuz ama bizde pahalı manasında kullanıyordum ama artık bu lafı iyiki Türk ve Müslümanım diye kullanıyorum çünkü müslüman olmasam tarihimle gurur duyamazdım,namaz kılamazdım, hayatımı Allah’ın istediği gibi yaşayamazdım iyiki Türk ve Müslümanım.Bu kısımda beni çok etkiledi kitabı aşırı beğendim keşke her kitap bu kadar kaliteli olsa benim fikirlerim böyle öğretmenim.

 44. 10 ay önce

  Ben bu tür kitaplardan pek hoşlanmıyorum bu yüzden bu kitaptan da pek hoşlanmadım ama yinede güzel bir kitaptı .

 45. Kitap çok güzel. Okuduğum en iyi tarih kitabıydı.

 46. Kitap çok akıcıydı. Okuduğum en güzel tarih kitabıydı.

 47. Sürükleyici bir kitaptı. Okuduğum en iyi tarih kitabiydi

 48. 10 ay önce

  Okumadan önce ön yargılarım vardı kapağına baktığımda sevmiceğimi düşünüdum fakat kitap gayet güzel en beğendiğim kitap bu oldu okunmaya değer bir kitap

 49. 10 ay önce

  Kitabı gerçekten çok beğendim. Bu zamana kadar Çanakkale Savaşını hep kendi tarafımızdan gözlemlemiştik şimdi ise karşı yani bize göre düşman tarafımızdan gözlemleme şansımız oldu. Normalde tarih kitaplarını pek sevmem ama bu kitap gerçekten çok güzeldi.

 50. 10 ay önce

  Savaş kitaplarından pek fazla hoşlanmam fakat bu kitabı çok severek ve zevk alarak okudum.

 51. 10 ay önce

  Okuyupta en çok sevdiğim kitaplar arasına girebilecek kitaplardan. Beni çok eskilere Çanakkale Savaşına götürdü orda yapılan fedakarlıklarıda bize göstermiş oldu çok beğendim

 52. 10 ay önce

  Kitap güzeldi akıcıydı , duygusaldı , öğüt veriyordu . Tarih kitaplarına zaten ayrı bir ilgim var hem dinlemek olsun hem de okuma anlamında tarih kitaplarını severim .Başlık yerine bazı kişilerin sözlerinin konulması bana mantıklı geldi o sözlerde bence bize o gün ki zorlu şartların o gün ki Türkiye’nin savaşı kazanıp ülkesini huzurlu ve mutlu bir yarınlara taşımak istediğini anladım . Kitabı yazan Yunus Koşar beyfendiye ve bize kitabı aldıran değerli öğretmenim Erkin Saçar ‘ a teşekkür ediyorum.

 53. 9 ay önce

  “Joseph’in Yakarışı”kitabını hiç sevmedim, bence çok sıkıcı bir kitaptı hiçbir şey anlamadım. Yani bu sınav kitabı olsa kesin sıfır alırdım.

  • 9 ay önce

   Yani aslında o kadar da kötü değil, çünkü Çanakkale savaşını başka bir gözle anlatıyor. Biraz da kitabın gidişatı sıkıcı ya da yazıları büyük olan kitaplar daha iyi oluyor bence

 54. 9 ay önce

  Kitap bence güzeldi

 55. 9 ay önce

  gayet iyi bir kitapti çok akıyıcı bir kitaptı çok beğendim hintli askerlerin türklerin yanına gidip selamlaşması çok güzel türklerin çabalarını anlatıyor bence güzel bir kitap.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir